سفارش تبلیغ
صبا ویژن

تبیان

چگونه کوهنوردی کنیم؟ | آموزش کوهنوردی حرفه ای

آموزش کوهنوردی حرفه ای: کوهنودی ورزشی جذاب است که به دلیل ارتباط با طبیعت، تاثیر بسیاری در آرامش و سلامتی دارد. کوهنوردی موجب ارتقا سطح سلامتی و اعتماد به نفس می شود. زمانی که به قله می رسید، احساس غرور می کنید و لذتی منحصر به فرد را تجربه خواهید کرد. با حرکت در کوهستان، صبور تر خواهید شد و قدرت جسمی و روحیتان افزایش پیدا می کند. همچنین خلاقیت و توان حل مساله نیز از دیگر مزایای کوهنوردی است.پیشنهاد هایی به کوهنوردان برای روز کوهستان:

اگر قصد دارید به مناسبت روز جهانی و کوهنوردی، به ارتفاعات سفر کنید، پیشنهاد می کنیم نکاتی را رعایت کنید:

آموزش کونوردی حرفه ای: کوله پشتی سبک

میان وزن کوله پشتی و قد، وزن و سن شما باید تناسب وجود داشته باشد. به ویژه در مسیرهای طولانی توجه به این موضوع اهمیت بیشتری دارد. بنابراین سعی کنید وسایل اضافی را از کوله پشتی خود حذف کنید. سنگینی کوله پشتی موجب خستگی و کند شدن شما در مسیر صعود می شود.

برای کوهنوردی حرفه ای برنامه ریزی داشته باشید

 

حتی برنامه های یک روزه هم نیاز به برنامه ریزی دارند. بررسی مسیر، خواب کافی، پیش بینی آب و هوا و در نظر داشتن شرایط غیر مترقبه، از مواردی هستند که از نظر کوهنوردان حرفه ای دور نمی مانند. کوهنوردان حرفه ای برای پیش از حرکت، در طول مسیر و بعد از صعود، برنامه ریزی دارند.

رژیم غذایی برای کوهنوردان حرفه ای کاملاً ضروری است

 

صعود به هر ارتفاعی، برنامه غذایی متفاوتی دارد. غذاهای مقوی، سبک و زود هضم بهترین گزینه ها هستند. در این رابطه با فردی حرفه ای مشورت کنید.

نکته مهم این است که از غذاهای کنسرو شده و حجیم پرهیز کنید. غذاهای کنسروی می توانند زمینه ساز مسمومیت شوند و در کوهستان دسترسی به پزشک و دارو تقریبا غیر ممکن است.

پایین آمدن قند خون، باعث علائمی مانند کوه گرفتی. بیماری ارتفاع، سردرد، خستگی زود رس، عدم تعادل، بی ارادگی و امثالهم می شود. برای جلوگیری از پایین آمدن قند خون، کشمش و خشکبار، می تواند جایگزین های خوب غذایی به جای مربا و شیرینی و شکلات باشد.

مراقب پایین آمدن قند خون باشید. کاهش قند خون موجب علائمی مانند کوه گرفتی و بیماری ارتفاع، سردرد، خستگی و عدم تعادل می شود. برای پیشگیری از پایین آمدن قند، خشکبار، کشمش و میوه گزینه های خوبی هستند.

اهمیت آب خوردن به میزان کافی در کوهنوردی

 

حتی اگر قصد یک صعود زمستانی را دارید هم باید آب فراوان مصرف کنید. با این که در هوای سرد، کمتر احساس تشنگی می کنید اما بدن شما نیاز به آب دارد. کم آبی بدن، تاثیرات منفی مغری و جسمی به بدن تحمیل می کند.

یک نکته مهم این که از خوردن برف پرهیز کنید. اگر نیاز به آب داشتید، ابتدا برف را آب کنید و اجازه دهید دمای آن بالاتر برود سپس از آن بنوشید. از مصرف آب خیلی سرد اجتناب کنید زیرا موجب آسیب به کبد و ریه می شود.

کوهنوردی حرفه ای

مصرف نمک به اندازه مناسب در کوهنوردی

در طول کوهنوردی طولانی، مقدار زیادی آب، نمک، پتاسیم و فسفر از بدن خارج می شود. بنابراین ضروری است از نمک فسفر دار استفاده کنبد. کمبود این مواد موجب گرفتگی عضلات و ضعف در ایجاد تعادل می شود.

پرهیز از دویدن در کوه

بالارفتن بیش از حد ضربان قلب می تواند موجب حمله قلبی شود. بنابراین از دویدن در کوهستان خودداری کنید.

پایین آمدن اصولی از کوه

برای پایین آمدن از کوه هم اصولی هست که باید مراعات کنید. در برخی از مناطق، ممکن است پایین آمدن از کوه، ساعت ها زمان ببرد. بنابراین، توصیه ما این است که در سراشیبی، حتما از باتوم استفاده کنید تا بخشی از وزن شما بر روی باتوم قرار بگیرد و به مفاصلتان آسیب نرسد.

در هنگام کوهنوردی صبحانه کامل میل نمایید

صبحانه، مهم ترین وعده غذایی به ویژه برای ورزشکاران است. یک صبحانه مقوی و پر کالری برای کوهنوردان ضرورت دارد. به جای شیرینی جات، از عسل و خشکبار استفاده کنید.

استراحت در کوهنوردی حرفه ای

استراحت کافی در مسیر کوهنوردی

 

کوه نوردانی که دچار کوه زدگی می شوند، ممکن است دچار علائمی از جمله خون ریزی مغزی شوند. گاهی ورم مغزی، در ارتفاع بالای 2300 متر برای کوه نوردان و اسکی بازان اتفاق می افتد.

برای پیشگیری از این خطر، اگر قصد صعود به ارتفاعات بالای 3 هزار متر را دارید، در هر روز تنها 300 متر ارتفاع را افزایش دهید. همچنین در ازای هر هزار متر، حتما یک روز استراحت کنید.

سفیر کوهستان باشید

کوهستان و همه جاذبه های طبیعی، متعلق به همه نسل ها است. ترویج فرهنگ کوهنوردی و آموزش و جلوگیری از ریختن زباله، پلاستیک و آسیب زدن به پوشش گیاهی و جانوری کوهستان از وظایف یک کوهنورد حرفه ای است.

شما برای گرامیداشت روز کوهستان و کوهنوردی چه برنامه ای دارید؟

کوهنوردی حرفه ای